子机构
400-600-1123
logo 备考资讯 提分课程 公开课 答疑社区 申友FM
登录
注册

我的备考方案

获取方案

首页   >   题库   >   题库列表
方程   题数:237
Of the students who eat in a certain cafeteria, each student either likes or dislikes lima beans and each student either likes or dislikes brussels sprouts. Of these students, 2/3 dislike lima beans; and of those who dislike lima beans, 3/5 also dislike brussels sprouts. How many of the students like brussels sprouts but dislike lima beans? (1) 120 students eat in the cafeteria. (2) 40 of the students like lima beans.
A garden store purchased a number of shovels and a number of rakes. If the cost of each shovel was $14 and the cost of each rake was $9, what was the total cost of the shovels and rakes purchased by the store? (1) The ratio of the number of shovels to the number of rakes purchased by the store was 2 to 3.(2) The total number of shovels and rakes purchased by the store was 50.
How many hours did it take Helen to drive from her house to her parents' house? (1) Helen's average speed on this trip was 72 kilometers per hour. (2) If Helen's average speed on this trip had been 8 kilometers per hour greater, it would have taken her 1 hour less.
What is the value of 5x2+4x−1 ​? (1) x(x + 2) = 0 (2) x = 0
At a refreshment stand, each can of soda sells for the same price and each sandwich sells for the same price. What is the total price for 2 sandwiches and 3 cans of soda at the stand? (1) At the stand the total price for 1 sandwich and 1 can of soda is $3. (2) At the stand the total price for 3 sandwiches and 2 cans of soda is $8.
A family-size box of cereal contains more cereal and costs more than the regular-size box of cereal. What is the cost per ounce of the family-size box of cereal?(1) The family-size box of cereal contains 10 ounces more than the regular-size box of cereal.(2) The family-size box of cereal costs $5.40.
If v and w are different integers, does v = 0 ?(1) vw= v2 ​(2) w = 2
If a > 0, b > 0, and c > 0, is a(b - c) = 0 ?(1) b – c = c - b(2)b/c=c/b
If m and n are positive integers and mn = k, is m + n = k + 1 ?(1) m = 1(2) k is a prime number.
In the table above, is z = 20q ?(1) q = 3(2) Each value in the table other than q is equal to the sum of the value immediately above it in the table and the value immediately to its left in the table.
吉祥物小蜜蜂

关注公众号

公众号

扫码关注申友GMAT公众号

立即获取12GGMAT核心资料

微信咨询

申友在线咨询二维码图片

扫码添加申友GMAT官方助手

立即咨询GMAT网课面授课程

联系申友 全国免费咨询热线:400-600-1123

Copyright © 2021 All Right Reserved 申友教育 版权所有 沪ICP备17005516号-3 免责声明 互联网经营许可证编号:沪B2-20210282